O mnie
- przez admin_ag
A_Indian Creek_Lejbakowy skret startowy_081116adam3adamf7
Adam Ryś
Swoją przygodę ze wspinaniem zacząłem 20 lat temu. Od tego momentu przebyłem długą drogę. Na początku były skałki podkrakowskie, potem Tatry, Alpy, by w końcu dotrzeć w góry Azji, Ameryki Południowej i Północnej. By być bliżej gór przeprowadziłem się do Austrii, gdzie mieszkam wraz z żoną od ponad 10 lat. Tutaj poznałem, co to skitouring i jazda na nartach w świeżym puchu poza przygotowanymi trasami. Poznałem wiele górskich zakątków Austrii, ale również góry Włoch, Szwajcarii czy Francji.
W latach 2012-2015 zakwalifikowałem się i z powodzeniem ukończyłem międzynarodowy kurs przewodników wysokogórskich. Międzynarodowa organizacja przewodników górskich powstała w 1965 roku w Zermatt i znana jest pod nazwa IVBV, (Internationale Vereinigung der Bergführerverbande) lub UIAGM, Union Internationale des Associations de Guides de Montagnes. Organizacja przewodnikow IVBV (UIAGM) zrzesza przewodników z ponad 20 krajów na całym świecie. Kurs, w którym uczestniczyłem organizowany był przez austriacki odpowiednik Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Górskich - Verband der Österreichischen Berg- und Schiführer, w którym szkolą jedni z najbardziej doświadczonych i kompetentych przewodników.
Realizacja górskich marzeń nierozłącznie wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Nie chodzi tylko o zadbanie o dobrą kondycję, lecz przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa podczas planowanych tur. W zabieganej codzienności nie zawsze starcza nam na to czasu, czasem brakuje również niezbędnych umiejętności. W takim wypadku kontakt z przewodnikiem wysokogórskim jest najlepszym rozwiązaniem.
Zdobycie Mont Blanc, Matterhornu czy Grossglocknera to Twoje marzenie, jednak nie czujesz się na tyle pewnie, by sam zaplanować wyjście? A może uwielbiasz jazdę w świeżym puchu, tylko nie wiesz, gdzie go znaleźć? A może myślisz o kilkudniowej wycieczce skiturowej, jednak trudno ocenić Ci warunki lawinowe i chciałbyś podszkolić się w tym temacie? Jeśli odpowiedz, na któreś z powyższych pytań była pozytywna, skontaktuj się ze mną!
Ważniejsze przejścia
- skompletowanie Trylogii Alpejskiej (północne ściany Eiger, Matterhorn i Gr. Jorassses) w sezonie 2014&2015
- wspinaczki w peruwiańskich górach Cordiliera Blanca: przejście największej ścianiy bigwallowej Peru La Esfinge (5325 m npm), Normal route (1985), 6a+ C1, ca. 750 m, 12h, zdobycie sześciotysięcznika Tocllaraju i jednej z najbardzie rozpoznawalnych ścian Alpamayo
- nowe drogi w dolinie Miyar, Indie, 2012
- przejście drogi Regular North Westface na Half Dome, Park Narodowy Yosemite, 2011
- nowa droga w kanionie del Maipo, Chile, 2010
- pierwsze polskie przejście Drogi Francuskiej na Piku 1000-lecia Chrześcijaństwa Rosji w dolinie Ak-Su w Kirgistanie, 2008