O mnie

O mnie

A_Indian Creek_Lejbakowy skret startowy_081116
adam3
adam
f7
previous arrow
next arrow

Adam Ryś

Swoją przygodę ze wspinaniem zacząłem 20 lat temu. Od tego momentu przebyłem długą drogę. Na początku były skałki podkrakowskie, potem Tatry, Alpy, by w końcu dotrzeć w góry Azji, Ameryki Południowej i Północnej. By być bliżej gór przeprowadziłem się do Austrii, gdzie mieszkam wraz z żoną od ponad 10 lat. Tutaj poznałem, co to skitouring i jazda na nartach w świeżym puchu poza przygotowanymi trasami. Poznałem wiele górskich zakątków Austrii, ale również góry Włoch, Szwajcarii czy Francji.

W latach 2012-2015 zakwalifikowałem się i z powodzeniem ukończyłem międzynarodowy kurs przewodników wysokogórskich. Międzynarodowa organizacja przewodników górskich powstała w 1965 roku w Zermatt i znana jest pod nazwa IVBV, (Internationale Vereinigung der Bergführerverbande) lub UIAGM, Union Internationale des Associations de Guides de Montagnes. Organizacja przewodnikow IVBV (UIAGM) zrzesza przewodników z ponad 20 krajów na całym świecie. Kurs, w którym uczestniczyłem organizowany był przez austriacki odpowiednik Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Górskich - Verband der Österreichischen Berg- und Schiführer, w którym szkolą jedni z najbardziej doświadczonych i kompetentych przewodników.

Realizacja górskich marzeń nierozłącznie wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Nie chodzi tylko o zadbanie o dobrą kondycję, lecz przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa podczas planowanych tur. W zabieganej codzienności nie zawsze starcza nam na to czasu, czasem brakuje również niezbędnych umiejętności. W takim wypadku kontakt z przewodnikiem wysokogórskim jest najlepszym rozwiązaniem.

Zdobycie Mont Blanc, Matterhornu czy Grossglocknera to Twoje marzenie, jednak nie czujesz się na tyle pewnie, by sam zaplanować wyjście? A może uwielbiasz jazdę w świeżym puchu, tylko nie wiesz, gdzie go znaleźć? A może myślisz o kilkudniowej wycieczce skiturowej, jednak trudno ocenić Ci warunki lawinowe i chciałbyś podszkolić się w tym temacie? Jeśli odpowiedz, na któreś z powyższych pytań była pozytywna, skontaktuj się ze mną!

Ważniejsze przejścia